Neúspěchy internetového hlasování (7): Filipíny

polls3

Filipíny na rozdíl od dříve uvedených zemí využívají tzv. systém optického snímání volebního hlasu. Jedná se o fúzi papírových hlasovacích lístků a elektronizovaného systému sčítání. Konkrétně postup při hlasování probíhá tak, že volič na kandidátní listině tužkou nebo perem předepsaným způsobem začerní kolonky určené pro vybrané kandidáty (dark mark logic) a vyplněný lístek vloží do skeneru, který následně volbu přečte a hlas zapíše buď do počítačové databáze, nebo po skončení hlasování vytiskne přehled výsledků [Reterová 2008: 36].

Tato metoda oproti DRE poskytuje značnou výhodu v možnosti jednoduché zpětné kontroly. Pokud systém z nějakého důvodu selže, stále existují odevzdané fyzické hlasy, které se mohou jednoduše znovu přepočítat ručně. Systém navíc voliči umožňuje po odvolení ověřit, zda byl jeho hlas zpracován správně, neboť skenovací zařízení je dostupné v převážné většině přímo ve volební místnosti (tzv. Precinct Count System). Pokud skener označí hlas jako neplatný, je v některých případech možné hlasování opakovat.

Projekt digitálního skenování volebních lístků z roku 2010 měl na Filipínách silnou podporu vlády, která do zakoupení optických skenerů, tiskáren, baterií, generátorů a speciálních paměťových karet investovala bezmála 160 milionů $. Týden před ostrým startem se při kompletních zátěžových testech ukázalo, že 10 000 ze všech 82 000 skenerů má nefunkční paměťové karty, které způsobují nepřesné sčítání hlasů a musejí být bezpodmínečně vyměněny.

Vláda z obav před výtržnostmi nasadila 250 000 vojáků, jejich úkolem bylo zabezpečení chodu systému a jeho ochrana před potenciálními útoky ze strany voličů. Díky zásahu armády se prezidentské volby 10. května 2010 konaly podle plánu a podle konečné zprávy vykazovalo poruchu pouze 400 zařízení. Volební protesty, které jsou ostatně koloritem filipínských voleb, si vyžádaly 10 mrtvých, což je na místní poměry nízké číslo [Dacanay 2010].

 

Zdroje

Dacanay, B. M. (2010): „Filipino poll panel allays concerns about faulty voting machina.“ Gulfnews.com. publik. 5. 5. 2010. link

Reterová, S. (2008): Alternativní způsoby hlasování. Od tradičních metod k on-line volbám. Olomouc: Perpilum.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Příspěvek byl publikován v rubrice alternativní formy, Filipíny, miniseriál, nepokoje, neúspěch internetových voleb, volby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.