e-politics.cz

Jižní Súdán: jednání nikam nevedou (aktualizováno)

Aktualizace (1. 3. 2018): Keňský list Nation přinesl v sobotu 17. 2. zprávu, že níže uvedené kolo jednání skončilo a došlo k částečné dohodě o obsahu dvou prvních kapitol závěrečného dokumentu. Jednání bude dále pokračovat se zvláštním pověřencem IGAD pro Jižní Súdán Ismailem Waisem.

Avšak 18. 2. po návratu do Juby vládní mluvčí a ministr informací Michael Makuei Lueth vystoupil s prohlášením, v němž odsoudil opoziční frakce jako paktující se mezi sebou a s vyjednavači „západních zemí“ a požadující odstoupení Kiirovy vlády, vypracování mechanismu potrestání viníků krveprolévání, pozastavení činnosti vládních a bezpečnostních orgánů a  prakticky předávající  veškerou moc do rukou UNMISS. Tím ovšem explicitně znovu napadl obsah dvou kapitol závěrečného dokumentu.

Příměří v Jižním Súdánu se příliš nedodržují. Na základě toho posledního začalo 5. února 2018 v Addis Abebě druhé kolo mírových rozhovorů, tzv. „revitalizační fórum“. Organizace se opět ujalo východoafrické politické seskupení IGAD (Intergovernmental Authority for Development), které chce prolomit nepřátelství jednotlivých frakcí zapojených do jihosúdánského konfliktu. Na zahájení rozhovorů přiletěli představitelé 14 znepřátelených stran, avšak do jednacího sálu se nedostavila nejdůležitější delegace současné vlády prezidenta Kiira. Údajně proto, že jí bylo vyhrazeno pouze 12 míst za jednacím stolem.

Humanitární krize se nelepší

Situace uvnitř země naplňuje všechny znaky humanitární katastrofy. V průběhu roku 2018 celkový počet uprchlíků pravděpodobně dosáhne 3 milionů. Počet lidí, kteří se nacházejí na území Jižního Súdánu a potřebují alespoň nejnutnější potravinovou pomoc, se dohaduje na 7 milionů. Po návštěvě uprchlického tábora v Kakumě v severní Keni prohlásil F. Grandi, vysoký komisař pro uprchlíky OSN, že plán pomoci uprchlíkům a bezprostřední řešení následků občanské války v Jižním Súdánu si vyžádá cca 3,2 mld. USD. Dle OSN se tak jedná o největší humanitární katastrofu od rwandské genocidy v roce 1994.

O to horší je skutečnost, že na jednacím stole není nic nového, ani převratného. Podrobný program nastolení míru byl projednán a připraven již v roce 2015 v rámci mírové smlouvy ARCISS (obsahovala i realistický politický program sdílení moci na dobu přechodného období a proces přípravy všeobecných voleb). Předseda Rady ministrů IGAD W. Gebeyehu při zahájení jednání apeloval na všechny zúčastněné frakce, aby důsledně využily „poslední šance“, která je jim tímto poskytnuta.

Před započetím tohoto kola jednání přitvrdily své pozice USA, EU[1] a Africká unie.  Od částečných sankcí přešly USA k úplnému vyhlášení embarga na vývoz zbraní do Jižního Súdánu. To vyvolalo ostrou reakci prezidenta Kiira, který odvolal jihosúdánského velvyslance z USA. Připravují se opatření ke zmrazení a zablokování finančních aktiv hlavních viníků jihosúdánské tragédie v bankách sousedních zemí[2].

Neuplynul však ani týden a 7. února 2018 se v Jubě objevil ugandský náměstek předsedy vlády s dopisem svého prezidenta Museveniho s ujištěním, že v případě zbrojního embarga USA vůči Jižnímu Súdánu se ugandská vláda postará, aby se zbraně dostaly do země jinými cestami.

Clooney hlídá

Organizace Sentry („Hlídka“), založená americkým diplomatem J. Prendergastem a filmovou hvězdou G. Clooneym, prováděla v období 2015-2016 sledování finančních transferů osob, které jsou hlavními aktéry násilného konfliktu v zemi. Zpráva publikovaná v září 2016 odhalila, jak jihosúdánské elity masivně investují do realitního a bankovního sektoru v Keni a Ugandě. Navíc existují i důkazy, jak miliony dolarů podivného původu směřují prostřednictvím keňských i ugandských bank do zahraničí.

Zpráva doložila množství případů, kdy nejvyšší jihosúdánští představitelé finančně a politicky vydělávají na pokračování války a na zvěrstvech vůči obyvatelstvu. Autoři zprávy proto vybízejí zejména sousední země, aby odňaly páky kleptokratickému režimu v Jižním Súdánu a znemožnily praní špinavých aktiv zmrazením a obstavením účtů hlavních viníků občanské války. Pokračující konflikt a humanitární katastrofa v Jižním Súdánu jen stále dokazují, že vznik nového samostatného státu Jižní Súdán byl strategickou a politickou chybou.

 

[1] EU vyhlásila embargo na dodávky zbraní již v roce 2014, tyto však údajně pokračují prostřednictvím soukromých subjektů z Velké Británie a Maďarska a mimo EU zejména z Ukrajiny.

[2] Kromě prezidenta Kiira a jeho odpůrce R. Machara mají být sankce uplatněny vůči generálům Maleku Reubenu Riakovi, zástupci náčelníka generálního štábu SPLA zodpovědnému za nákupy zbraní a vojenské techniky, gen. Paulu Malongu Awanovi, bývalému náčelníku gen. štábu SPLA, vládnímu mluvčímu  a ministru informací Michaelovi Makuei Luethovi, polnímu veliteli gen. Gabrielovi Jok Riakovi. Obvinění se týkají korupčního chování, blokování humanitární pomoci a přímé odpovědnosti za masakry stovek civilistů.

Rubriky článku:

Mohlo by Vás zajímat

Zpráva z Keni: srpnové volby se blíží
Během druhého srpnového úterý 8. srpna 2017 se v Keni uskuteční generální volby, tedy volby prezidenta a viceprezidenta, posla...
AKTUÁLNĚ: Keňský nejvyšší soud zrušil výsledky prezident...
Vítěztsví Uhuru Kenyatty neplatí. Dnes, 1. září, Nejvyšší soud zrušil výsledky prezidentských voleb, čímž vyhověl stížnosti ne...
Ústavní změny na Komorách – stejný důvod jako v Burundi?
V minulém článku jsme se zabývali Burundi. V případě komorského referenda, které proběhlo dne 30. července 2018, se dá mluvit ...
Keňská politická krize: horký leden u rovníku
Ujištění keňského nejvyššího soudu, že opakované prezidentské volby již tentokrát platí, uklidnění nepřineslo. Opozice sdružen...
Aktuálně: Ugandský prezident může vládnout až do roku 20...
Předpokládané se stalo skutečností. 20. prosince 2017 byl ugandským parlamentem schválen zákon, který současnému prezidentovi ...
AKTUÁLNĚ: Vývoj v Jižním Súdánu
South Sudan soldiers 23. ledna 2014 bylo v Addis Abebě uzavřeno příměří mezi oběma bojujícími stranami, mírová jednání by měla...