e-politics.cz

4 dny: Co se stalo v Keni?

zdroj: AP/Ben Curtis
Zásah ve Westgate Mall, zdroj: AP/Ben Curtis

Jak víte z médií, v sobotu 21. září 2013 v raném odpoledni došlo v keňské metropoli Nairobi k přepadení a obsazení čtyřpatrového módního obchodního střediska Westgate Mall teroristy hlásícími se k Al Šabáb a k hromadnému vraždění nakupujících a u kávy odpočívajících civilistů automatickými zbraněmi a granáty. Záchranná operace keňských bezpečnostních sil ve spolupráci s agenty rozvědek několika západních států a Izraele trvala čtyři dny.

Sčítání obětí

Přepadení obchodního domu je nejhorším teroristickým činem spáchaných v zemi od roku 1998, kdy Al Kajdá zaútočila na americké velvyslanectví v Nairobi. V troskách po výbuchu nákladního auta naloženého trhavinami tehdy zahynulo více než 200 lidí.

Oficiálně je v případě přepadení Westgate Mall uváděno zatím 61 civilních obětí, v boji zahynulo 6 příslušníků bezpečnostních sil. Keňský Červený kříž eviduje stále nejméně 63 nezvěstných civilistů, v nemocnicích bylo hospitalizováno téměř 200 zraněných.  Bylo zastřeleno 5 útočníků a 11 z nich zajato. Příslušníci keňských bezpečnostních sil, kteří se podíleli na celé operaci, upozorňují, že počet obětí pravděpodobně značně vzroste po prohledání tří sesutých pater obchodního střediska –  mnoho obětí i několik útočníků je stále uvězněno v sutinách.

24. 9. prezident Keňské republiky Uhuru Kenyatta po ukončení čtyřdenního krvavého dramatu v poselství k národu vyhlásil třídenní státní smutek a vyjádřil se k situaci takto: „jako národ nyní stojíme se zakrvácenou hlavou, ale nejsme pokořeni… zločincům se nepodařilo nás zastrašit, a takoví provždy zůstaneme… nás nepokoří! … Pohlédli jsme zlu v tvář a zvítězili“.

Záminka k odložení stíhání keňských politických špiček

Co už jste se možná nedozvěděli je to, že v souvislosti se zostřením vnitropolitické situace v Keni po útoku na Westgate Mall se prezident 25. 9. 2013 obrátil na Mezinárodní soudní tribunál (ICC) se žádostí o umožnění neúčasti na soudním jednání v rámci procesu vedeného proti jeho osobě, jehož zahájení je plánováno na 12. listopadu t. r.

V žádosti U. Kenyatta uvedl, že „keňský lid byl o procesu vedeném ze strany ICC plně informován již v době, kdy jej volil prezidentem, aby vedl svůj národ, a tímto aktem volby stvrdil svá oprávněná očekávání, že demokratický proces v zemi bude respektován širokou mezinárodní komunitou“. V současnosti již probíhá proces viceprezidenta W. Ruta, který byl ovšem po oznámení teroristického útoku o týden odročen.

Mezitím lidé v Nairobi projevili velkou občanskou statečnost, hromadně darují krev a na příspěvcích pro rodiny obětí teroristického řádění bylo již vybráno více než 650 000 USD.

Motivace útočníků není tak jasná, jak se na první pohled zdá

Somálský premiér Abdi Farah Shirdon ve svém prohlášení z 24. 9. 2013 pro francouzskou televizní stanici France 24 odmítl tvrzení teroristů o útoku motivovaném odplatou za vojenskou přítomnost Keni v jejich zemi.  Potvrdil, že keňská a somálská vláda sdílejí společné bezpečnostní zájmy. Keňské jednotky jsou v zemi přítomny v rámci operace AMISOM s cílem spolupracovat s jeho vládou v boji za potření Al Šabábu.

Agentura AFP se ve své nejnovější zprávě odvolává na tajné zdroje informací z rozvědek. Přes nepřetržité sledování aktivit Al Šabábu  se k nim údajně nedostaly žádné úniky informací svědčící o přípravách útoku na nákupní středisko. V Nairobi se však téměř po celé dva roky, které uplynuly od zahájení intervence keňských vojenských sil v Somálsku, hovořilo se značnými obavami o Westgate Mall, jehož majitelem je izraelská společnost, jako o možném cíli útoku extremistů.

Neutěšená politická situace bezpečnosti v zemi nesvědčí 

Nová keňská administrativa v čele s U. Kenyattou se po nástupu do funkce v dubnu 2013 střetává s problémy, které jsou dědictvím vlastní keňské minulosti a také důsledkem vývoje v regionu a ve světě. Vláda usiluje o vytvoření svého pozitivního mezinárodního obrazu, však zároveň v kontextu vyšetřování prezidenta a viceprezidenta Mezinárodním soudním tribunálem iniciuje frontu států popírajících potřebu ICC a podporuje snahy dalších afrických států o vystoupení z ICC.

Opatření avizovaná prezidentem v dubnu a v květnu 2013 na podporu hospodářského růstu a přilákání zahraničních investic jsou negována kroky části politického vedení (především parlamentu) a nově vytvořených hrabství. Rychle se tak zvyšují náklady na státní správu, naopak dochází ke zhoršování stavu veřejného školství a zdravotnictví. Zahledění se do vnitřních mocenských vztahů a „boj“ s ICC může negativně ovlivnit monitoring bezpečnostních rizik a snížit pracovní nasazení důležitých složek státu. Dokladem toho je dramatický požár nairobského mezinárodního letiště, neustávající lokální mezikmenové nepokoje v severních a východních částech Keni a nynější tragédie v nákupním středisku Westgate Mall.

Rubriky článku:

Mohlo by Vás zajímat

Vyslyšené modlitby Keňanů
  Stažení obvinění Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) vůči prezidentu Uhuru Kenyattovi je pro Keňany vesměs potěšite...
Jak zvýšit volební účast v České republice? I.
V think-tanku e-politics.cz několikrát věnovali problematice nízké volební účasti. Na rozdíl od elitistických teorií demokraci...
Elektronické volby v Brazílii
Moderní formy hlasování představují nové způsoby, jakými mohou občané volit kandidáty do veřejných funkcí [Reterová 2008: 10-1...
Den, kdy to všechno začalo
Ačkoliv si to většina občanů ČR neuvědomuje, pondělí 12. března 2012 bylo pro českou parlamentní demokracii zásadním zlomem. V...
Česká spolková republika - 1. díl
Debatu o tom, zda je český ústavní systém udržitelný, minulý rok přiživil prezident Zeman, když otálel s jmenováním ministra k...
AKTUÁLNĚ: Keňský nejvyšší soud zrušil výsledky prezident...
Vítěztsví Uhuru Kenyatty neplatí. Dnes, 1. září, Nejvyšší soud zrušil výsledky prezidentských voleb, čímž vyhověl stížnosti ne...