Neúspěchy internetového hlasování (8): Keňa

1002199Elektronizace voleb měla být demonstrací technické vyspělosti tohoto východoafrického státu. V Keni je nutno se k výkonu volebního práva registrovat. Registrace probíhala v relativním poklidu a obsahovala elektronický prvek v podobě zadávání biometrických údajů voličů (otisku prstu) do volebních seznamů (poll books). Při příchodu voliče do volební místnosti měl být volič s využitím elektronického identifikačního kitu (voter identification kit) rozpoznán, odečten v momentu volby z elektronického seznamu, čímž mělo být zamezeno dvojí volbě.

Po otevření volebních místností se ukázalo, že v 80 % okrsků kit nefunguje (bylo nakoupeno 30 tisíc přístrojů). Stejně jako ve volbách v roce 2007 byli tedy voliči identifikováni „manuálně“, tj. jejich malíček byl natřen nesmývatelnou červenohnědou barvou.

Spekuluje se o tom, že identifikační kity nebyly naprogramovány tak, aby komunikovaly s typem záznamu použitého při registraci voličů. Opět tak v řadě volebních obvodů počet odevzdaných hlasů převýšil počet registrovaných voličů. Pokus o elektronizaci tak je vládou považován za fiasko, která byla způsobena nepříliš kvalitní přípravou projektu.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Afrika, elektronizace voleb, Keňa, miniseriál, neúspěch internetových voleb, volby, východní Afrika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.