Největší volební podvod v dějinách

Sedmnáctý prezident Libérie Charles Dunbar Burgess King (na fotografii třetí zprava) je považován za největšího podvodníka v dějinách. V roce 1927 získal v zemi s 15 000 oprávněnými voliči úctyhodných 234 000 hlasů. Vítězných 1560 % je o to zajímavější, že výsledek byl v pohodě uznán volební komisí a King se tak mohl ujmout druhého 7letého mandátu. Tím si vyloužil místo v Guinessově knize rekordů za nejvíce zmanipulované volby v historii.

Kingovo prezidentství však nemělo dlouhého trvání. Jeho soupeř, Thomas J. R. Faulkner, obvinil vrchní představitele True Whig Party (včetně Kinga a viceprezidenta Allena Yancheho) z využívání otrocké práce. Takové obvinění bylo v Libérii velmi výbušné, jelikož země měla sloužit jako příklad národního sebeuvědomění Afričanů a nemálo Američanů černé pleti emigrovalo právě do Libérie s vidinou lepšího života bez rasové segregace. Libérie byla navíc finančně podporována ze strany USA a otroctví by další spolupráci ohrozilo.

Vláda něco takového rezolutně odmítla, ale komise Společnosti národů vedená britským zoologem Cuthbertem Christym skutečně odhalila, že vláda využívá otrockou sílu na výstavbu silnic v odlehlém vnitrozemí. Nedlouho poté, co americký prezident Herbert Hoover zmrazil oficiální styky, vedení země, včetně prezidenta Kinga, rezignovalo.

Jaké z příběhu plyne ponaučení? V klidu můžete vyhrát volby s patnáctinásobným ziskem hlasů než je oprávněných voličů, ale nesmíte u toho využívat otrockou práci – je to špatné na image.

Děkuji za přízeň v roce 2019 a na viděnou v roce 2020.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Afrika, Charles Dunbar Burgess King, historické zajímavosti, hlasování, korupce, Libérie, prezidentské volby, volby, volby 1927, volební podvody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.