e-politics.cz

Zpráva z Keni: srpnové volby se blíží

742009_0Během druhého srpnového úterý 8. srpna 2017 se v Keni uskuteční generální volby, tedy volby prezidenta a viceprezidenta, poslanců Národního shromáždění, senátorů, guvernérů a členů shromáždění 47 hrabství a do místních zastupitelstev. Jedná se o druhé volby podle nové ústavy. První se uskutečnily v březnu 2013.

První polovina roku 2017 byla poznamenána medializovanými vnitrostranickými kampaněmi a spory ohledně kandidatur a také hledáním spojenectví mezi politickými stranami.

Vítězi z voleb z března 2013, prezidentovi Uhuru Kenyattovi, se podařilo transformovat jeho vládnoucí koalici Jubilee, sdružující doposud deset politických stran, v jednotnou politickou stranu Jubilee (Jubilee Party), a to už v září 2016. Vůdcem této strany se pochopitelně stal prezident Kenyatta a jeho zástupcem viceprezident William Ruto, vůdce druhé nejsilnější strany v koalici – Sjednocené republikánské strany. Ti byli pak v dubnu 2017 schváleni jako kandidáti pro nadcházející prezidentské volby, kde jsou prezident a viceprezident voleni jako tandem, podobně jako v USA.

Opozice, vedená poraženým prezidentským kandidátem z voleb roku 2007 a 2013 Railou Odingou a jeho Pomerančovým demokratickým hnutím (Orange Democratic Movement, ODM, symbol pomeranč), vedla dlouhé měsíce jednání o vzájemné spolupráci a nominaci kandidátů.

Více než 10 opozičních stran, v čele s Odingovým ODM, Wiper demokratickým hnutím (Wiper Democratic Movement, WDM) neúspěšného kandidáta na viceprezidenta v roce 2013 Kalonzo Musyoky,  Fórem pro obnovu demokracie – Keňa (Forum for Restoration of Democracy – Kenya /FORD – Kenya) vedeným Mosesem Wetangulou a Mírovým národním kongresem (Amani National Congress, ANC), jehož vůdcem je taktéž neúspěšný prezidentský kandidát z voleb z roku 2013 Wycliffe Musalia Mudavadi, se teprve v lednu 2017 dohodlo na společném postupu a vytvořily Národní super alianci (National Super Alliance, NASA).

Teprve v první polovině června 2017 se byli schopni vůdci NASA hodnout na nominaci kandidátů na funkci prezidenta – Raila Odinga (ODM) a viceprezidenta – Stephen Kalonzo Musyoka (WDM). Tato nominace byla velmi citlivá, protože oba nominovaní jako tandem už jednou prohráli prezidentské volby v roce 2013. Také jejich vysoký věk (Odinga 72 let, Musyoka 67 let) nemusí přilákat mladé voliče, kteří mohou preferovat již vládnoucí tandem (Kenyatta letos 56 let a Ruto 51 let). Aby Odinga a Musyoka získali nominaci NASA, přislíbili v případě vítězství vytvořit pro Mudavadiho post předsedy vlády a pro Wetangulu post místopředsedy vlády. To ihned bylo využito v předvolební kampani Jubilee strany ke kritice opozice jako snaha o nárůst státní byrokracie, což by mohlo být v rozporu s ústavou, která umožňuje vytvoření maximálně 22 ministerstev.

Volební komise uveřejnila 27. června 2017 oficiální seznamy kandidátů. Na funkci prezidenta kandiduje 8 osob, z nichž 5 za politické strany (3 z nich se účastnili už voleb 2013) a 3 jako nezávislí. Nejvážnějšími aspiranty na zvolení jsou stávající prezident Kenyatta v tandemu s Rutem a vůdce opozice Odinga v tandemu s Musyokou. V souladu s ústavou musí vítěz prezidentských voleb získat minimálně 50 % plus jeden hlas a minimálně 25 % hlasů v 24 hrabstvích z celkových 47 hrabství.

V Keni, jakožto bývalé kolonii Velké Británie, kandidátům na funkce poslanců Národního shromáždění, senátorů, guvernérů a členů shromáždění hrabství stačí ke zvolení pouze prostá většina hlasů (tzv. FTPS). O 47 guvernérských postů se uchází 210 kandidátů, o 47 volených senátorských postů 256 kandidátů, o 337 volených poslaneckých míst do Národního shromáždění pak téměř 1 900 kandidátů z více než 70 politických stran. Bude se především rozhodovat mezi kandidáty Jubilee strany a hlavními opozičními stranami.

Volební komise se opět nevyvarovala nedostatků, a tím kritiky především ze strany opozice. S ohledem na logistické a technické nedostatky voleb v roce 2013, nyní bylo úplně upuštěno od možnosti elektronických voleb. U registrovaných voličů dochází pouze ke kontrole biometrických znaků (palec a ukazováček pravé ruky) a k předložení průkazu totožnosti. Hlasovat se bude klasicky volebním lístkem.

Největší drama se zatím zdá deadline pro vytištění hlasovacích lístků. Před deseti dny Nejvyšší soud zrušil netransparentní tendr na tisk lístků pro prezidentské volby, který vysoutěžila firma ze Sjednocených arabských emirátů. Tisk lístků pro parlamentní volby, do orgánů hrabství a pro místní volby naštěstí může pokračovat. Existuje oprávněná obava, že se nepodaří distribuovat hlasovací lístky do všech volebních obvodů.

Přes původní plán umožnit keňské diaspoře se aktivně zúčastnit prezidentských voleb (v roce 2013 to bylo zkušebně necelých 1 100 registrovaných), bylo pro letošní volby rozhodnuto umožnit registraci pouze diaspoře žijící v Jihoafrické republice a v Tanzanii. Tam se registrovalo k volbám okolo 4 400 keňských občanů. Přitom v zahraničí žije okolo 100 000 keňských občanů, především ve Velké Británii, v USA, Kanadě a ve Skandinávii.

Problematickou je odmítnutí registrace desetitisícům keňských občanů, kteří se v průběhu minulých let uchýlili z existenčních a bezpečnostních důvodů do utečeneckých táborů na území severní a severovýchodní Keni. Tito voliči zůstanou bez možnosti zasáhnout do volebního klání.

Pozn. redakce: Autorem příspěvku je zahraniční spolupracovník e-politics.cz

Rubriky článku:

Mohlo by Vás zajímat

Neúspěchy internetového hlasování (3): Německo
Rozhodnutí nizozemské vlády odstoupit od systému využívající DRE kiosky ovlivnilo i projekt internetových voleb ve Spolkové re...
Kuberových 10 procent
Předseda senátu Jaroslav Kubera se v rozhovoru pro Lidové noviny vyslovil pro 10% uzavírací klauzuli v parlamentních volbách. ...
Historické hlasovací techniky (1): sčítací stroj
Nový miniseriál se zaměří na technologie, které se v minulosti používaly k volbám. Někdy jde o opravdu o netradiční postupy, k...
Voličský průkaz: nejslabší část volebního systému
Parlamentní volby se pomalu blíží. Krom voličů ale do svátku demokracie zasáhnou chyby volebních komisí, podvody a pravděpodob...
Jižní Súdán – sestup do propasti násilí, bídy a utrpení
Ani po sedmi měsících od podepsání mírové dohody ARCISS (26. 8. 2015) nedošlo v Jižním Súdánu k vytvoření stabilní přechodné v...
AKTUÁLNĚ: Vývoj v Jižním Súdánu
South Sudan soldiers 23. ledna 2014 bylo v Addis Abebě uzavřeno příměří mezi oběma bojujícími stranami, mírová jednání by měla...