e-politics.cz

Ústavní změny na Komorách – stejný důvod jako v Burundi?

V minulém článku jsme se zabývali Burundi. V případě komorského referenda, které proběhlo dne 30. července 2018, se dá mluvit o podobných pohnutkách.

Pro schválení změn ústavy Komorského svazu, což je oficiální název souostroví, bylo 92,34 % hlasujících při účasti 63,9 procenta. Nová ústava vstoupila v platnost 6. srpna 2018 po vyhlášení oficiálních výsledků nejvyšším soudem.

Prezident Azali Assumani netajil své odhodlání změnit ústavu, a hlavně také to, že úpravy rozhodně nebudou v jeho neprospěch. Assumani, pocházející z hlavního komorského ostrova Ngazidja, byl hlavou státu již v letech 1999-2002 (kdy se dostal k moci převratem), poté již řádně zvoleným prezidentem na 2 čtyřletá období (2002-2006 a 2016-2020).

V dubnu 2018 Assumani odvolal ústavní soud vzhledem k nedostatečnému kvóru (ve funkci byli pouze 3 z 8 ústavních soudců) a s odůvodněním, že soud vlastně není potřeba. Prezident nehleděl na fakt, že v souladu s platným článkem 37 ústavy z roku 2001 prezident, viceprezidenti, předseda Shromáždění Svazu (tj. parlamentu) a guvernéři 3 hlavních ostrovů mohou jmenovat každý po jednom členovi ústavního soudu. V květnu 2018 bylo uloženo domácí vězení bývalému prezidentovi Sambimu (šiít) kvůli podezření, že udržuje příliš přátelské vztahy s Íránem. V červnu prezident odvolal z funkce jednoho z viceprezidentů Ahmeda Saida Jaffara a ponechal mu pouze ministerské funkce.

V čem spočívají hlavní změny z letošního roku (revidované už v letech 2005 a 2009)? Hlavně posilují postavení prezidenta a umožňují mu ucházet se o znovuzvolení již v roce 2019.

  • Délka mandátu prezidenta republiky zůstala nezměněna (5 let) s tím, že funkci prezidenta může zastávat dvě volební období za sebou (článek 52 revidované ústavy). Předchozí ústava toto nedovolovala (kandidát si musel dát na min. jedno období pauzu). Funkce prezidenta rotuje mezi jednotlivými hlavními ostrovy a může být obsazena představitelem jednoho ostrova také pouze dvakrát za sebou. V nadcházejících prezidentských volbách podle nové ústavy bude prezidentem zvolen představitel ostrava Ngazidja (článek 121), tj. ostrova, odkud pochází Assumani. Článek 119 stanoví, že nové volby prezidenta a guvernérů hlavních ostrovů Svazu se budou konat ve stejný den ne později než 12 měsíců od vstupu nové ústavy v platnost (do 6. srpna 2019), tedy tedy o rok dříve než by vypršel mandát dosavadního prezidenta v souladu se starou ústavou.
  • Byla zrušena funkce 3 viceprezidentů. Jmenování členů vlády a řízení vlády ponecháno v rukou pouze prezidenta republiky (článek 60).
  • Volební období parlamentu zůstává pětileté. Shromáždění zvolené počátkem roku 2015 zůstává ve funkci do vypršení svého regulérního mandátu, tj. do února 2020 (článek 120).
  • Revizí byl zrušen ústavní soud a nejvyšší soudní dvůr. V čele komorského soudnictví se tak  nově objevuje nejvyšší soud (kapitola IV ústavy).
  • V ústavě opět potvrzen islám jako státní náboženství. Nově je však v ústavě uvedeno, že se jedná o sunnitskou větev islámu (preambule a článek 97). Nejvyšší náboženský hodnostář státu (muftí republiky) je jmenován prezidentem (článek 98). Specifikování sunnitské větve islámu je pokládána za doklad vlivu Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů, které jsou nyní pokládány za nadějný zdroj financování fungování Komorského svazu.

Letošní ústavní změny (podobně jako předchozí ústavy) deklarují přináležitost nynějšího francouzského zámořského departamentu Mayotte (v komorštině, tj. dialektu svahilštiny – Maoré) ke Komorskému svazu. Svaz je tvořen fakticky třemi hlavními ostrovy: Mwali (francouzský koloniální název Mohéli), Ndanwani (Anjouan) a Ngazidja (Grande Comore). Obyvatelé ostrova Mayotte se v referendu o nezávislosti Komorských ostrovů v prosinci 1974 vyslovili pro setrvání v politickém a ekonomickém svazku s Francií. Ostatní tři ostrovy podpořily vyhlášení nezávislosti Komor, což se definitivně stalo 6. července 1975. Ostrov Mayotte se po dalším referendu v roce 2009 stal zámořským departmentem Francie a od 1. ledna 2014 zámořským regionem Evropské unie.

Po vyhlášení účinnosti revidované ústavy 8. srpna 2018 úřad prezidenta Assumaniho oznámil, že současná vláda včetně dosavadních viceprezidentů bude vykonávat ministerské funkce, dokud prezident nejmenuje novou vládu v souladu se změněnou ústavou.  Je možné očekávat, že postupně začne volební kampaň na funkce prezidenta Svazu a guvernérů ostrovů a že prezident Assumani využije nové ústavy k vyhlášení své kandidatury, neboť v souladu s africkou ústavní praxí se začíná počítat od nuly. Doufejme, že očekávaná pomoc arabských konzervativních sunnitských režimů pomůže k ekonomické stabilizaci země, a tak i k politické stabilitě. To Komorské ostrovy, které během své 43leté samostatnosti zažily téměř 20 státních převratů, potřebují ze všeho nejvíce.

Autorem příspěvku je zahraniční spolupracovník e-politics.

Rubriky článku:

Mohlo by Vás zajímat

Prezidentské volby v Rwandě: vítěz je téměř jistý
Aktualizace (8. srpna 2017): Dle očekávání v prezidentských volbách ve Rwandě drtivě zvítězil Paul Kagame s 98,63 % (tj. 6 650...
Občanská válka v Jižním Súdánu: příčiny a důsledky (3. č...
Vnitropolitický konflikt z roku 2013 započal jako důsledek etnického soupeření. Nejvyšší představitelé znepřátelených skupin p...
Keňská politická krize: horký leden u rovníku
Ujištění keňského nejvyššího soudu, že opakované prezidentské volby již tentokrát platí, uklidnění nepřineslo. Opozice sdružen...
“Nejmladší stát na světě” na pokraji občanské války?
Vojáci Jižního Súdánu Pokus o převrat 16. prosince 2013 přinesly sdělovací prostředky zprávu o pokusu o státní převrat v Jižní...
KOMENTÁŘ: K čemu byla referenda na Praze 10?
V minulých dnech a týdnech proběhla na Praze 10 celkem 3 referenda týkající se otázek hazardu, stavby nové radnice, rekonstruk...
Největší volební podvod v dějinách
Sedmnáctý prezident Libérie Charles Dunbar Burgess King (na fotografii třetí zprava) je považován za největšího podvodníka v d...