AKTUÁLNĚ: Keňský nejvyšší soud zrušil výsledky prezidentských voleb

Vítěztsví Uhuru Kenyatty neplatí. Dnes, 1. září, Nejvyšší soud zrušil výsledky prezidentských voleb, čímž vyhověl stížnosti neúspěšného kandidáta Raila Odingy. Pro verdikt hlasovali 4 ze 6 soudců. Nejvyšší soud konstatoval, že volby neproběhly dle platné ústavy,  jelikož velká část hlasů byla sčítána nezákonným způsobem. Rozsudek tak potvrdil závěry mezinárodních pozorovatelů, kteří označili volby za zmanipulované ve prospěch dosavadního prezidenta Uhuru Kenyatty a strany Jubelee, a to včetně centrálního elektronického sčítacího systému.

Prezidentské volby z 8. srpna 2017 Kenyatta přesvědčivě vyhrál, když obdržel 54, 27 % (8 203 290) hlasů oproti nejsilnějšími vyzyvateli Railovi Odingovi, který získal pouze 44, 74 % (6 762 334) hlasů. Ostatní kandidáti nezískali více než 0,3 %.

Vítěz a dosavadní prezident označil verdikt za politicky motivovaný a řekl, že soudu nevěří. Později svou rétoriku zmírnil, když uvedl, že rozsudek bude respektovat. Náhradní hlasování proběhne do 60 dnů a celý verdikt i s odůvodněním bude publikován za 14 dní.

V Keni vzrůstají obavy z násilí. Dosud během voleb zemřelo 28 lidí. Místní se obávají vypuknutí masových protestů, zejména pak příznivců dosavadního prezidenta Kenyatty. Politický konflikt se totiž v mnohonárodnostní Keni může rychle stát konfliktem etnickým. Při povolebních nepokojích v letech 2007-2008 bylo zabito přes 1300 osob a přes 600 000 muselo opustit své domovy. Krizi po několika měsících jednání krizi zažehnala až vláda národní jednoty. Opakování voleb tak bude velkým testem keňské demokracie a občanské společnosti.

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Afrika, aktuálně, Keňa, nepokoje, prezidentské volby, Uhuru Kenyatta, volby 2017, volební podvody, východní Afrika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.