e-politics.cz

Keňská politická krize: horký leden u rovníku

Ujištění keňského nejvyššího soudu, že opakované prezidentské volby již tentokrát platí, uklidnění nepřineslo. Opozice sdružená do Národní superaliance (NASA) před koncem roku oznámila, že prohlásí Railu Odingu protestním „prezidentem lidu“, který složí veřejnou přísahu na lidovém shromáždění v Nairobi. V lednu 2018 se tak skutečně stalo.

Konec dialogu

Vítěz voleb, prezident Uhuru Kenyatta, oznámil nominaci většiny členů nové vlády již 5. ledna 2018 a v dosavadním kabinetu provedl několik dílčích změn na postech zahraničí, zemědělství, sociálních věcí a práce, vodního hospodářství a půd. V reakci NASA prohlásila, že se nezúčastní procedury schvalování nominací a nebude s novou vládou jakkoliv spolupracovat.

Dne 30. ledna 2018 opozice uspořádala slibovanou manifestaci v nairobském Uhuru parku, které se zúčastnily tisíce přívrženců. Zde Raila Odinga složil prezidentskou vzdor-přísahu a ohlásil vznik mimoparlamentního Hnutí odporu. Keňské bezpečnostní složky přes počáteční varování proti nepovolené demonstraci nezasáhly.

Nicméně vláda zakázala televizním stanicím NTV, Citizen a KTN vysílat přímé přenosy z opozičního shromáždění s odvoláním na nelegálnost akce a její protiústavní podtext. Sdělovací prostředky s odvoláním na svobodu informací zákaz ignorovaly, což vyvolalo ostrou reakci vládních představitelů. Vláda přikázala nezávislé stanice odpojit. Ministr vnitra (Cabinet Secretary) Matiang´i prohlásil, že nebude obnoveno jejich vysílání až po řádného vyšetření případu.

Kenyatta strikes back

V únoru vláda začala stíhat některé účastníky lidového shromáždění. Již 31. ledna byl uvězněn opoziční poslanec Tom Kajwang. Pobouření vyvolalo zatčení právníka Miguna Miguna, který jako advokát veřejně stvrdil přísahu Raily Odingy. Z rozhodnutí soudce a po zaplacení kauce byl poslanec Kajwang propuštěn, policie však stejné rozhodnutí v případě Miguny Miguny ostentativně ignoruje. Hněv vlády tak dopadl na pořadatele přísahy, nikoliv na stranické opoziční špičky. Státní orgány také ignorují rozhodnutí soudů ohledně obnovení vysílání televizních stanic, zastavení stíhaní novinářů hlavního keňského deníku Nation a televizní stanice NTV za informování o přísaze Raily Odingy.

Konflik mezi vládou a opozicí přiostřil po rozhodnutí o odebrání ochranky Railovi Odingovi a dalším představitelům NASA hrazenou ze státních prostředků, kterou doposud z titulu svých bývalých ústavních funkcí používali. Pravděpodobně také na pokyn vládních míst příslušné státní orgány odňaly povolení na držení zbraně některým vedoucím činitelům NASA včetně Kalonzo Musyoky a Musalia Mudavadiho. V nátlaku na opozici má také pomoci zvažované odebrání keňských diplomatických pasů Odingovi a dalším představitelům NASA (v Keni bývalí, i současní vládní činitelé, poslanci a senátoři mají právo na držení diplomatického pasu, což jim usnadňuje cestování po světě).

Mezinárodní reakce

Západ straní spíše vládním kruhům. USA, EU a Africká unie vyjádřily znepokojení a obavy z následků přísahy Raila Odingy. Odmítly veškeré aktivity, které podkopávají vládu práva a dodržování keňské ústavy, a potvrdily, že prezident Kenyatta je legálně zvolený prezident. USA vyzvaly k zahájení národního dialogu, USA a EU žádají vládu prezidenta Kenyatty obnovit svobodu sdělovacích prostředků a svobodu slova a respektovat rozhodnutí soudů.

Další možný vývoj

Znovuzvolený prezident Kenyatta tahá za delší konec provazu. Radikalizace Odingova postoje totiž naráží na umírněnější postoje jeho dosavadních podporovatelů. Na již zmíněnou manifestaci se totiž nedostavil předpokládaný viceprezident lidu Stephen Kalonzo Musyoka (šéf Wiper Democratic Party). Odingu přímo na místě nepodpořili ani další vedoucí představitelé NASA Musalia Mudavadi (předseda Amani National Congress) a Moses Wetangula (předseda FORD). To může ukazovat na rozchod části opozice s radikalizovaným Odingou a na možná skrytá jednání mezi částí opozice a vládou.

Nicméně ani prezidentův tábor není zcela jednotný. Dosavadní Kenyattův spojenec Gideon Moi (předseda koaličního KANU) vyjádřil znechucení nad nedodržováním soudních rozhodnutí ze strany vlády a požaduje urychlenou nápravu. Gideon Moi, syn dlouholetého prezidenta Daniela arapa Moie z let 1978-2002, je nadějí pro konsenzuální řešení nynější situace. Role moderátora mu může později pomoci při zvažované kandidatuře na prezidenta v příštích volbách, které budou pravděpodobně v roce 2022. Vše ukáže čas.

Rubriky článku:

Mohlo by Vás zajímat

ICC – Uhuru Kenyatta: 0 – 1 či 0 – 3 kontumačně?
Uhuru Kenyatta Jak jsme již dříve informovali, Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu projednává ve dvou samostatných soudních...
Česká spolková republika – 2. díl
V minulém článku jsme zrušili senát, zavedli Zemský sněm a nyní se musíme ještě vypořádat s úřadem prezidenta. Prezident – pro...
Voličský průkaz: nejslabší část volebního systému
Parlamentní volby se pomalu blíží. Krom voličů ale do svátku demokracie zasáhnou chyby volebních komisí, podvody a pravděpodob...
Keňa již na volební technické zmatky nevzpomíná a čeká n...
Nový prezident a staronové sliby s novým entuziasmem Při oficiálním zahájení společného zasedání parlamentu dne 16. dubna 2013...
Občanská válka v Jižním Súdánu: příčiny a důsledky (2. č...
Snahy o sebeurčení Jižního Súdánu sahají až do roku 1955, kdy vypukla vzpoura jižanských armádních důstojníků, vedoucí k první...
Občanská válka v Jižním Súdánu: příčiny a důsledky (3. č...
Vnitropolitický konflikt z roku 2013 započal jako důsledek etnického soupeření. Nejvyšší představitelé znepřátelených skupin p...