AKTUÁLNĚ: Hlavní žalobkyně stáhla obvinění proti U. Kenyattovi

039834-kenya-leader-vows-to-work-with-rivals5. 12. 2014 hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu (ICC) F. Bensouda formálně stáhla obvinění proti keňskému prezidentovi U. Kenyattovi z důvodu neposkytnutí klíčových důkazních materiálů keňskou vládou. V neformálním vysvětlujícím videoprohlášení upozornila, že se jedná o „černý den mezinárodního právního řádu“.

Stalo se tak v přímé návaznosti na výrok projednacího senátu V(b) ve složení soudci Ozaki, Fremr a Henderson ze dne 3. 12. 2014. Projednací senát V(b) nesouhlasil s odložením data zahájení procesu na neurčito. Uložil obhajobě, aby v termínu do jednoho týdne ohlásila, zda stáhne obvinění či na základě shromážděného a vyhodnoceného důkazního materiálu činí závěr, že je možno zahájit proces. Odmítl žádost obžaloby přenést projednávání případu ke Shromáždění smluvních stran.

Výrok projednacího senátu znamená v budoucnu otevřenou možnost trestní stíhání znovuobnovit. Reálně však, jak ve svém prohlášení připomněla nairobská koalice Keňané za mír, pravdu a spravedlnost (Kenyans for Peace with Truth and Justice), znamená i ztrátu nároku poškozených na náhradu škod.

Odkaz na původní článek.

Pozn. redakce: Autorem příspěvku je zahraniční spolupracovník e-politics.cz.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Afrika, aktuálně, ICC, Keňa, nepokoje, Uhuru Kenyatta. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.