Aktuálně: Ugandský prezident může vládnout až do roku 2031

Předpokládané se stalo skutečností. 20. prosince 2017 byl ugandským parlamentem schválen zákon, který současnému prezidentovi Yoweri Musevenimu umožňuje znovu dvakrát kandidovat do čela státu.

Bezprecedentnímu rozhodnutí jsme se obsáhle věnovali ve článku Ugandským prezidentem navždy. Dnes již 73letý Museveni obešel dosavadní zákon, který pro výkon prezidentské funkce vyžaduje věk v rozmezí 35-75 let. S argumentací, že současné nařízení diskriminuje staré uchazeče, „elegantně“ vyřešil problém, se kterým se potýká nejeden autokratický vůdce. Vzpomeňme, že i nekorunovaný král cyklické kandidatury Vladimír Putin se přeci jen musel na oko vystřídat s Dimitrijem Medvěděvem.

Přijetí zákona lapidárně shrnul místní politolog Mwambutsya Ndebesa z Uganda’s Makerere University: „Dnešek je černým dnem, katastrofou a krokem zpět.“ Více slov netřeba.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Afrika, aktuálně, krize demokracie, Uganda, východní Afrika, Yoweri Museveni. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.